Betist’deki çalışanların zorunlu tatillerin tadını çıkarmasına izin verecek bir plan beklemek zorunda kalabilir. Betist Giriş Yasama Meclisine gönderilen işçilikle ilgili taslak mevzuat hakkında girdi sağlamaktan sorumlu olan Sosyal İşler Koordinasyon Daimi Komitesi (SCCSA), konunun arka yakıcıya konmasını tavsiye etti. Macau’nun Ekonomi ve Maliye Sekreteri Lionel Leong Vai Tac’a göre, bu sadece bir öneridir ve sadece geçici bir erteleme, kalıcı bir hareket değil.

Değiştirilen mevzuat, Betist İşçi İlişkileri Yasasını, çalışan ve işveren arasındaki yazılı bir anlaşma yoluyla, çalışanlara standart iş günü olarak üç zorunlu tatil ayırabilmesini sağlayacak şekilde değiştirmeyi amaçlamaktadır. Alternatif olarak, çalışan “zorunlu” izin olacak üç zorunlu olmayan tatil belirleyebilir.

Tedbir yükseltildi çünkü Betist’in yılın en yoğun zamanları tatil. Bu, çoğu personele ihtiyaç duyduğu zamandır ve çoğu işverenin önerilen alternatiflerin arkasında olduğu söylenir. Bununla birlikte, bir dizi emek grubu, ailelerinin ve arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmek istedikleri zaman tatiller olduğu göz önüne alındığında, haklarının kısıtlanması olarak görülen bir dizi çalışma grubu.

Leong, üç saat süren danışma komitesiyle kapalı bir toplantı sonrasında medyaya sözlerini verdi. Tedbirle ilgili daha fazla tartışmayı erteleme kararı, “büyük ölçüde bölücü” doğası nedeniyle “oybirliğiyle” elde edildi.

SCCSA yerel yönetim temsilcileri, Betist Ticaret Odası ve Betist Sendikalar Federasyonu’ndan oluşmaktadır. Bu grup üyeleri arasında, işverenlerin zorunlu tatillerde iş sözleşmelerine zorlamak için uğraşacakları korkusuyla tatil planına karşı çıkan birkaç işçi grubu vardır. Bu durumun, çalışanların mevcut yasalar uyarınca alabilecekleri kadar cazip olmayan tazminat paketleri almasıyla sonuçlanacağını ileri sürmektedirler.

Macau’da 20 resmi tatil günü vardır. 10 zorunlu tatil ve sırayla, Yeni Yıl Günü, Ay Yeni Yıl Günü, Ay Yeni Yılı ikinci ve üçüncü günü, Cheng Ming Festivali, İşçi Bayramı, Sonbahar Ortası Festivali, Çin Ulusal Günü, Chong aşağıdaki günü içerir Yeung Festivali ve Betist SAR Kuruluş Günü.