Betist Resorts and Entertainment Limited, Japonya’nın bekleyen göçmenlik mevzuatının, ülkedeki muhtemel entegre tesislere (IR’ler) işçilerin getirilmesini kolaylaştıracağını umuyor.

Hong Kong merkezli şirketin, geçtiğimiz Temmuz ayında yasa koyduğu gibi, Japon hükümetinin casino tesislerinin yapımı ve işletilmesi için yayınlayacağı en fazla üç lisansa sahip olması durumunda 10.000 ila 20.000 çalışanı olması gerekecek.

Betist Giriş CEO’su Lawrence Ho, Nikkei Asian Review ile yaptığı röportajda, operatörün Macau ve Manila’daki kumarhaneleriyle birlikte “yabancı uzmanlık” gerektirdiğini ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin işgücü reform paketinin işe yarayacağını belirtti. Mevzuat kapsamında, bu inşaat, oteller ve restoranlar arasında 14 sektöre istihdam açılacaktır.

Ho, sonunda, “çalışanların büyük çoğunluğu Japon olacak… Ama aynı zamanda, Japonya’da hala sanayi olmadığı için, başlangıçtan beri söylemek gerçekçi değil.” Diye açıkladı.

Nikkei Asya Gözden Geçirmesine göre, 10 Aralık’ta yürürlüğe girecek olan göçmenlik yasası, mavi yakalı çalışanların ülkedeki işçilerin yetersizliği ile başa çıkmak için sürekli ikamet başvurusunda bulunmalarına izin verecek. Japon hükümeti ülkeye 345,150 kadar insan getirmeyi düşünüyor.

Betist, kumar oynama ve oyun sektöründeki birçok şirketten bir tanesi, şimdilerde IR’lerin henüz 2025’te açılması beklense bile, Japonya’ya girişleri için planlar yapıyor.

Ho’ya göre Betist, Japon projesi için inşaat maliyetlerine ve arazi edinimlerine “10 milyar dolardan fazla” yatırım yapmayı planlıyor. İhale süreci, Betist’in bir konsorsiyum oluşturmasını da içerecek ve şirket zaten potansiyel yerel ortaklarla görüşmelerde bulundu.

Ho, şirketin kendi IR’sini kurmak için Osaka ya da Yokohama’yı hedeflediğini ve bir iş ortağının bu alanlardaki varlığının ve deneyiminin dikkate alınacağını söyledi. “Bizim için hangi sektörde olduklarından daha az önem taşıyoruz… ancak bir şehirdeki şirketlere odaklandık ve yerel alanla uzun ilişkiler kurduk” dedi.

Japonya merkezli Sega Sammy, bir IR lisansı alma konusundaki ilgisini gösterdi ve bunun için bir ortak arıyor.

2025 Dünya Fuarı’na ev sahipliği yapacak olan Osaka hükümeti, ticaret etkinliğiyle ilgili masraflar konusunda bölgedeki bir IR lisansına sahip olmanın ilgisini dile getirdi.

Yapılan bir ankette, Yokohama vatandaşlarının yaklaşık% 94’ünün kentte bir İR oluşturulmasına yönelik olumsuz bir duygu olduğu belirtiliyor. Ancak yerel işletmeler bir pazarlama kampanyasıyla kamuoyu görüşünü umut ediyor.