İspanyol adaleti 3 eski Real Betis’li oyuncuyu 3 yıl önce oynanan Osasuna maçında şike yapmak suçuna istinaden yargılayacak.

Osasuna’lı eski yöneticiler, takımlarının ligde kalması için düşme potasında rakipleri olan Valladolid ile oynayan Real Betis’li futbolculara €650,000 göndermekle suçlanıyor. Real Betis’in o dönemdeki 3 futbolcusu Amaya Carazo, Jordi Figueras ve Xavi Torres söz konusu parayı alarak Osasuna’nın 2013-14 sezonunda La Liga’da kalmasına yardım etmekle yargılanacaklar.

REAL BETİS’Lİ FUTBOLCULARA ŞİKE YAPMALARI İÇİN PARA GÖNDERİLDİ

2013 – 2014 sezonunda La Liga’da düşme potasında yer alan Osasuna’nın, maç şikesine karıştığı iddia ediliyor. Güvenilir bahis siteleri  yöneticileri, düşme potasında yer alan rakipleri Valladolid ile sondan bir önceki hafta oynayan Real Betis’e kazanmaları için, son haftada kendileri ile oynayacakları maçı da kaybetmeleri için €650,000 ödedikleri belgelendi.

VALLADOLİD’İ YENEN REAL BETİS, OSASUNA’YA MAĞLUP OLDU

Real Betis, Valladolid ile oynadığı maçı 4-3 kazanırken, Osasuna’ya 2-1 mağlup olmuştu. Ama bu sonuçlar düşme hattında bir değişiklik yaratmadı ve o sezonda 3 takım da küme düşmüştü.

Olaya karışan 18 kişi yargılanıyor. Osasuna eski başkanı Miguel Archanco da yargılanan isimler arasında. Yargıç Fermin Otamendi Zozaya, iki yıl süren soruşturmada yargılanan 29 kişinin 11’ini temize çıkardı. Osasuna’nın şu anki teknik direktörü, o dönemdeki futbolcularından Petar Vasiljevic de temize çıkan isimlerden oldu.

ŞİKE PARASI İKİ TAKSİT HALİNDE ÖDENDİ

Davada ortaya çıkan delillere göre Osasuna yönetimi, takımını ligde tutmak adına farklı miktarlarda nakit parayı rakip takım futbolcularına şike yapmaları için gönderdi.

Osasuna yöneticileri ve Betis’in iki oyuncusu arasında şike parasının iki taksit halinde €400,000 ve €250,000 olarak Madrid’te bir otelde yapılan buluşmada ödendiği iddia ediliyor.

İlk taksit €400,000 Real Betis’in merkezi Seville’de, Osasuna yöneticileri Luis Vizcay Ventura ve Jesus Peralta Gracia tarafından ödenirken, 2. taksitin Osasuna – R.Betis maçı öncesi ödenmesi planlanmıştı. Ancak Osasuna’nın 2-1 kazanmasından 2 gün sonra Madrid’te bir otelde son taksit ödendi.

Mahkemede ortaya çıkan delillere göre, şike parası Osasuna başkanı Archanco ve asbaşkan Juan Antonio Pascual Leache’nin kişisel hesaplarından karşılandı.

Osasuna o sezon düşmekten kurtulamadı. Çünkü sadece kazanmalarının yetmediği son haftada potadaki diğer takım Almeria’nın da kaybetmesi gerekiyordu. Almeria, Athletic Bilbao ile 0-0 berabere kalınca Pamplona ekibi düşmekten kurtulamamıştı.

Olayın ortaya çıkmasından sonra Osasuna yöneticileri paranın yerel emlak komisyoncularına gönderildiği savunmasını yaptılar. Adı geçen emlakçılar da soruşturmaya tabi tutuldu.

Osasuna bu sezon La Liga’ya dönerken, 28 hafta sonunda son sıradalar. Real Betis ise La Liga’da 13. sırada. Valladolid ise İkinci lig’de 8. sırada yer alıyor.