Bir diğer adı da “Pelota” olan Jai Alai; üç tarafı du­varlarla çevrili bir kortta, sert kauçuktan yapılmış küçük bir topu duvara çarptırma ve yakalamaya dayanan oyundur.

Jai Alai’nin ayrıca tek ya da çift kişiden oluşan, 8 takım arasında oynanan Quiniela isimli bir oyun türü daha vardır.

Pelota oyununun kökeni Ispanya’nin Bask bölgesi olup, bu dilde “eğlenceli şenlik”, İspanyolca’da “top” anlamına gelir. 1900’lerde Küba’da oynanmaya başlamış ve Batı Yarıkürede “Jai Alai” adını almıştır. Günümüzde ABD, Meksika, Küba ve Filipinlerde oldukça yaygın olup, uluslararası karşılaşmalar FIPV (Federacion Internacional de Pelota Vasca) tarafından düzenlenir. Jai- Alai yaklaşık 7.3 milyon katılımcıyla Florida’da çok popüler bir oyundur (Adams, 1983). Jai Alai (pelota), ilk kez 1992 Olimpiyat Oyunlari’nda gösteri sporu olarak yer almistir.

Oyun alanı (cancha) üç duvarlı olup, 53,3 m uzun­lukta ve 15.2 genişliktedir. Yan duvar Lateral, ön duvar Fruntis, arka duvar Rebeto tüm tesis ise Fronton olarak isimlendirilir. Fruntis granit bloklardan, rebeto ve lateral sıkıştırılmış betondan yapılmışür. Oyun alanında, late- ralin karşısında seyircilerin oyunu izlemesi için saydam bir perde konmuştur. Fronton 15 bölgeye ayrılmıştır. Dördüncü bölge ile yedinci bölge arası servis bölgesidir.

Oyuncular, “cesta” adı verilen hasırdan yapılmış 61 – 76 cm uzunluğunda, zarif bir biçimde kavislendirilmiş özel bir raket kullanırlar. Oyuncuların topu tutmasını ve büyük bir hızla fırlatmasını sağlayan cesta, cevizden bir kasnağa sazdan hazır örgü geçirilerek yapılır. Dışındaki deri eldiven oyuncunun eline girer. Eldivenin çevresi, cestayi elde tutabilmek için uzun bir şeritle sarılmıştır.”Pelota” olarak adlandırılan top, 5 cm çapında 125 gr ağırlığında olup, sert kauçuk üzerine keten ipliği ve keçi derisi kaplanarak yapılmıştır.Jai Alai (pelota) oyunu, birer ya da ikişer – üçer kişi­den oluşan takımlar arasında oynanır.